DALAMAN

TARİHİ VE COĞRAFİ YAPISI

Daha önce Köyceğiz İlçesine bağlı olan Atakent ve Dalaman Beldelerinin birleşmesiyle tek bir Belediye olan Dalaman Milli Güvenlik konseyince kabul edilen 2963 Sayılı Kanunun 29.11.1983 gün ve 18.237 Sayılı Resmi Gazetede yayınlanmasıyla İlçe haline gelmiştir. İlçemiz Yurdumuzun Güneybatı kısmında Batı Akdeniz’in uç bölgesinde 28 derece 52 boylam 36 derece 44 dakika enlemler arasında yer almıştır. İlçe merkezi rakımı 15 metredir.
Dalaman İlçesi Muğla İli Köyceğiz Ortaca ve Fethiye İlçeleri ile Denizli İli Çameli İlçesi arasında yer alır.
İlçenin yüzölçümü 61.694 hektardır. Bunun 43.5285 hektarı ormanlık 10.450 hektarı kültür arazidir. Mevcut ormanların 29.0635 hektarı verimli 15.954 hektarı verimsiz koru halindedir. Dalaman Çayı Akdeniz ve Ege Bölgeleri geçiş noktasında bulunmaktadır. Dalaman kuş yönünden zengin bir deltadır. Koyları Yat Turizmine son derece elverişlidir. Yıllık ortalama sıcaklık 17.6 derecedir. Yıllık ortalama yağış miktarı 8352 mm’dir. Yıllık ortalama nispi nem miktarı 72.5’dir.
Dalaman İlçesinin iklimi tipik Akdeniz iklimi olup Suptropikal iklimi olarak tanımlanabilir. Bu iklim karakteristiğine uygun olarak yörede kışları ılık ve yağışlı yazları ise kurak ve sıcaktır. Yörede geçen iklimin tabii bir sonucu olarak nemli orman ürünleri arasında Kızılçam Meşe Çınar okaliptüs Pıynar Karaağaç Çınar Şimşir Günlük (sığla) ve Sandal ağacına bolca rastlanır. Yörede yetişen önemli bir orman ürünü de Sığla ağacıdır. Gerek ekonomik ve gerekse tabi değeri çok yüksek olan bu ağaç dünyada çok sınırlıdır ve bir-iki bölge dışında yöremizde yetişmektedir.

TURİZMDoğa deniz ve tarih şehri olan ilçemiz havalimanının açılması ile turizm faaliyetlerine başlamıştır. Kapıdağı yarımadasında bulunan birbirinden güzel koylar Mavi Yolculuğun uğrak yerleri olmuştur. İlçemizde inci gibi koyların yanı sıra gezilip görülmeyi ve tatil yapmayı bekleyen tarihi zenginlikleri serin ve bol sulu yaylaları el sanatları gelenek ve görenekleri şifalı su ve otları bulunmaktadır.
Tarihi Yerler Kapıdağı yarımadası içinde kalan Krya Lisai ve Iydai’dir. Elcik ve Sabunlu köyleri sınırları içinde eski bir Bizans şehrinin kalıntıları mevcuttur.
Dalaman çayında Rafting heyecanı yaşanmakta çam ağaçları ile denizin birbirine karıştığı dünya güzeli koylarımızda güneş ve denizin tadını çıkarma zevki yaşanmaktadır.
Turizm Kentleri projesinin gerçekleşmesi ile İlçemizin turizm potansiyeli artacak yöremiz halkına önemli bir katkı sağlayacaktır.
Turizm Danışma Bürosunda 2 Enformasyon memuru 1 hizmetli ile Havalimanında gelen turistlere yönelik turizm hizmetleri yürütülmektedir.

Dalaman Havalimanı


Havalimanı Muğla İli Dalaman İlçesi belediyesi sınırları içerisinde İlçe merkezine 6 km. mesafede olup İlçenin güneyinde yer alıp 9500 dekarlık sahayı işgal etmektedir. Havalimanımızın yapımına 1976 yılında başlanmış olup 1981 yılında tamamlanarak Uluslar arası hava trafiğine Hava Meydanı statüsüyle açılmıştır. DHMİ Yönetim Kurulunun 29.08.1989 gün ve 90 sayılı kararı ile Havalimanı statüsünü almıştır.
Havalimanımızın çevre uzunluğu 13.000 m.olup fiziki engel olarak tel örgü ile çevrilmiştir. 3000x45 ebadında bir adet pist 3000x30 ebadında bir adet taksirut 932x205 ebadında apron mevcuttur. Apron 21 uçak park yeri kapasitelidir. Yolcu kapasitesi yıllık 3.000.000 dış hat 500.000 iç hat olmak üzere toplam 3.500.000 kişidir.

Havalimanında DHMİ Başmüdürlüğü Havalimanı Şube Müdürlüğü Jandarma Karakol Komutanlığı Gümrük Müdürlüğü Gümrük Muhafaza Müdürlüğü
Turizm Müdürlüğünün yanı sıra vize hizmeti(Malmüdürlüğü geçici görevlilerince) yapılmakta olup 10 adet Havayolu Şirketi 2 adet Catering Kuruluşu 2 adet yer hizmeti kuruluşu 1 adet Free Shop mağazası beş Gümrüklü alanda ikisi Cehck-ın salonunda olmak üzere toplam 7 adet Hediyelik eşya mağazası 1 adet temizlik şirketi 2 adet hava İkmal akaryakıt istasyonu 1 adet taksi kooperatifi 2 adet Renta Car şirketi ikisi terminal binalarında olmak üzere 2 adet restoran 2 adet banka ofisi (denizbank-Vakıfbank) 1 adet PTT şubesi mevcuttur. Bu Kurum Kuruluşlarda görev yapan personel sayılı 1700 kişidir. Özel Kurum Kuruluşların personel sayılı yaz ve kış aylarına ve uçak yoğunluğuna göre değişmektedir.
Ayrıca havalimanı sınırları içerisinde Hava Meydan Komutanlığı mevcuttur.
Havalimanımız tel örgü civarında toplam 26 nöbetçi kulübesi mevcut olup bunlardan ¤¤¤¤2 tanesinin güvenliği DHMİ Özel Güvenlik Teşkilatı tarafından 9 tanesinin güvenliği Hava Meydan Komutanlığı görevlilerince sağlanmaktadır.
Havalimanı Nizamiye giriş kontrol noktası ve Havalimanı içerisinin güvenliği Havalimanı Şube Müdürlüğü ve DHMİ Özel Güvenlik Teşkilatı ve ATM şirketi personelince sağlanmaktadır. Bu üç Kurumun güvenlik personel sayısı 392 kişidir.
Terminal Binası yolcu geçiş noktalarında yeterince güvenlik cihazı mevcuttur. 2001 yılı içerisinde kapalı devre Tv. Sistemi kurulmuş olup 33 adedi hareketli 95 adedi sabit olmak üzere toplam 128 kamera ile Merkez Kumanda odası ve güvenlikten sorumlu birim yetkililerince izlenmekte ve bant kayıt sistemi tutulmaktadır. Havalimanı Güvenlik Protokolü ve Kapalı devre Tv. İzleme talimatı hazırlanmıştır.
Kontrol noktaları arasında dahili telefon ve telsiz aracılığı ile muhabere sağlanmaktadır.
Yabancı Havayolu şirketleri turizm sezonunda açıktır. Özel Kuruluşlardaki personel sayısı turizm sezonuna göre değişmektedir.
1 adet dış hatlar terminali ( gelen ve giden olmak üzere ) 1 adet iç hatlar terminali mevcut olup İlçemiz Havalimanı yeni dış hatlar terminali Aksa Turkuaz ve Manas isimli 3 şirketin birleşmesi sonucu ATM İnşaat firması tarafından 29.07.2004 tarihinde yer teslimi ile faaliyete başlamıştır. Yap işlet devret modeli ile yapımına başlanan dış hatlar terminali yıllık 5 milyon yolcu kapasiteli olup 7 adet köprü 7 adet uçak park alanı ve 1500 araçlık otoparka sahip olupiki yıl içinde tamamlanması planlanan terminal binası süresinden önce bitirilerek AĞUSTOS 2006 ‘da açılışı yapılmıştır. ATM dış hatlar terminali 72 milyon dolara mal olmuştur
.

 

 

 

 

 


 
 
 
 
Ortaca Fm'e reklam vermek için gerekli bilgilere buradan ulaşabilirsiniz

İSTEKLERİNİZ İÇİN ORTACA YAZ BİR BOŞLUK BIRAK 3834'E VEYA 3969'A GÖNDER...
 
 

 

 
 
 
 
 

Anasayfa ·  Hakkımızda ·  Canlı Yayın ·  Yayın Akışı ·  İletişim ·  Reklam ·  Yöremiz ·  Galeri ·  Tarihimiz

© 2009-Ortaca Fm - Bütün hakları saklıdır-Designed by Dalaman Web